Cea de-a 50-a aniversare a lui Brigitte Vöster-Alber la GEZE

Pe 1 iulie 2018, Brigitte Vöster-Alber, directorul general al GEZE GmbH, își va sărbători cea de-a 50-a aniversare în cadrul companiei. Din 1968, a stat la cârma companiei, care angajează cca 3.000 de persoane în întreaga lume și este unul din furnizorii de top de tehnologie pentru uși, ferestre și siguranță, sisteme de uși automate și automatizare pentru clădiri. A rămas întotdeauna focalizată pe viitor și nu s-a temut niciodată de a lua decizii grele, dar fructuoase pentru companie.

50 de ani de conducere = 50 de ani de progres

Brigitte Vöster-Alber este director general al GEZE GmbH din 1968. Imagine: Karin Fiedler pentru GEZE GmbH

Brigitte Vöster-Alber este director general al GEZE GmbH din 1968. © Karin Fiedler / GEZE GmbH

Brigitte Vöster-Alber a preluat GEZE când avea doar 24 de ani, în urma morții bunicului său, Reinhold Vöster, în 1968. De atunci, a amplificat și extins permanent strategia corporativă, portofoliul de produse și activitatea economică internațională. În prezent, compania crește cu succes, având amplasamente de producție în China, Spania și Serbia, 31 de subsidiare și numeroase reprezentanțe de vânzări. În același timp, sub egida sa s-a extins sectorul cercetare și dezvoltare. În 2017, GEZE a investit 13 milioane de euro în construirea unui nou centru de dezvoltare modern la sediul central din Leonberg. S-au investit în total 28,8 milioane de euro în ultimii ani. Acest fapt reflectă angajamentul clar al directorului general față de companie și de marca de calitate „Fabricat în Germania”. De asemenea, compania continuă să investească în subsidiare străine și își propune respectarea celor mai ridicate standarde de calitate posibile. Această abordare plasează GEZE pe scena mondială, dar compania rămâne ancorată în tradiție, o întreprindere 100% de familie și bine poziționată pentru o creștere organică.

Curajul este răsplătit

Timp de jumătate de secol, Brigitte Vöster-Alber nu s-a temut să ia decizii dificile și chiar nepopulare. Un punct de cotitură major a fost separarea de divizia pentru produse de schi, populară, dar neprofitabilă, în anii 1980. Această măsură a creat capacități noi pentru concentrarea pe soluții moderne pentru uși și ferestre și pentru extinderea diviziei de export. Deschiderea și curajul de a adopta noi abordări se reflectă și în evoluțiile curente. Sub conducerea lui Brigitte Vöster-Alber, compania continuă dezvoltarea interconectării inteligente a clădirilor, luând în considerare ultimele tendințe precum Internetul Lucrurilor. Un alt aspect important: compania a supraviețuit cu succes crizei financiare și economice din 2008 sub conducerea directorului general Vöster-Alber. În 2009, GEZE a investit 29,6 milioane de euro în activități de extindere. „Se poate atinge un potențial excelent prin păstrarea unei abordări active, chiar și în timpuri grele”, declară directorul general al GEZE.

„Femeile de afaceri încă nu sunt suficient de vizibile”

Când Brigitte Vöster-Alber a fost numită director general al GEZE, existau foarte puține femei în poziții de conducere. „Știam de la bunicul meu ce înseamnă să devii singura persoană conducătoare a unei familii în urma morții premature a tatălui meu”, declară Vöster-Alber. „A trebuit să îmi croiesc drumul și să mă impun într-un sector dominat de bărbați.” Femeile de afaceri erau o excepție atunci, dar cu siguranță sunt mai frecvente în prezent. Cu toate acestea, potrivit lui Brigitte Vöster-Alber, există încă prea puține femei în consiliul de administrație. Valorile tradiționale și clișeele încă joacă un rol, de exemplu, în găsirea unui echilibru între viața personală și cea profesională. Ea a promovat întotdeauna concepte moderne la GEZE. La 29%, ponderea curentă a femeilor în poziții de conducere la GEZE este excepțional de ridicată, și a crescut cu aproximativ jumătate în ultimii ani. Există multe femei printre tinerele talente ale companiei și 23% dintre cursanții și studenții companiei înscriși la facultatea în sistem dual sunt femei.

Distincții excepționale, angajament excepțional

Pentru Brigitte Vöster-Alber, afacerile au mers întotdeauna mână în mână cu angajarea socială. A moștenit această atitudine de la bunicul său și grație implicării ei a primit Crucea de Merit Federală în 2009. În 2013, anul celei de-a 150-a aniversări a companiei, a primit cetățenia onorifică a orașului Leonberg, distincție care fusese acordată anterior și bunicului său, Reinhold Vöster. În 2016, Fundația Konrad Adenauer a distins-o pe Brigitte Vöster-Alber cu „Preis Soziale Marktwirtschaft 2016” (Premiul pentru Economie de Piață Socială). „Este forța motrice din spatele obiectivelor întreprinderii de familie și apărătoarea valorilor sale. De exemplu, promovează o viziune antreprenorială largă, capacitatea de inovație și își asumă un nivel ridicat de responsabilitate pentru angajații companiei, societate în general și mediul ambiant”, a declarat juriul. În plus, a primit Medalia pentru Afaceri a statului Baden-Württemberg în 2016. Această distincție se acordă persoanelor și companiilor care au adus servicii remarcabile economiei din Baden-Württemberg.

<br/> Pe plan social, proiectele de ajutorare a copiilor, precum organizația „Olgäle-Stiftung für das kranke Kind e.V.„ (Fundația Olgäle pentru Copii Bolnavi) și organizația pentru bunăstarea copiilor „Plan International” sunt dragi acestei femei, mamă a patru copii. Sponsorizarea activităților din domeniul artei, culturii și sportului este, de asemenea, foarte importantă. În calitate de iubitoare a animalelor, Brigitte Vöster-Alber este pasionată îndeosebi de călărie și ar fi dorit să studieze medicina veterinară. La sărbătorirea aniversării, pentru Brigitte Vöster-Alber petrecerea timpului cu caii și câinii săi constituie o evadare importantă din viața profesională. La fel cum a procedat bunicul cu tatăl ei, Brigitte Vöster-Alber conduce compania împreună cu trei dintre cei patru copii ai săi (una dintre fiice a ales să devină medic).